Відбулася презентація 2 тому словника «Мовний портрет села Тюдів» професорки Марії Голянич

«Резервуар пам’яті народної мовотворчості»… 📚
Так про словник «Мовний портрет села Тюдів» професорки кафедри української мови Марії Голянич сказав директор Інституту української мови НАН України Павло Гриценко – науковий редактор цього двотомного видання.
Учений акцентував, що саме такі праці є «доконечною необхідністю», оскільки в них зафіксовано «сутність, красу, незнищенність, … стан розпросторення української мови в народних витоках».
Організована Інститутом української мови НАН України та ректоратом Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника презентація двотомної лексикографічної праці відбулася сьогодні (23.11.2022) на платформі Webex. Розпочав її ректор Ігор Цепенда словами про неоціненний вклад Марії Голянич у розвиток української діалектології.
Модерували зустріч лінгвістів декан факультету філології Роман Голод та доцент кафедри української мови Михайло Бігусяк.
У презентації лексикографічної праці взяли участь провідні мовознавці всієї України. Вони описували словник такими перифразами: «національне надбання», «невичерпна криниця», «творчий подвиг» (Павло Гриценко), «подарунок рідній землі, батькам, прадідам», «підручник любові мови батьків» (Наталія Коваленко), «словесний пам’ятник землякам», «джерело національної ідентичності» (Наталія Венжинович), «явище загальнокультурне, політологічне» (Віталій Кононенко), «фундаментальний фоліант» (Людмила Рябець), «подвижницька праця українського культурологічного простору» (Володимир Барчук), «праця століття, у якій відбито дихання односельців» (Інна Варварук).
Марія Голянич продемонструвала присутнім своє рідне мовлення, оскільки саме воно є тим витоком, що має потенціал живити літературну мову, збагачувати її лексичний і фразеологічний пласти.
Авторка в унікальній лексикографічній праці затранскрибувала те, що не вмирає, – душу мови. І в такий несвітлий воєнний час світло живого слова стало «резервуаром пам’яті народної мовотворчості», якої ніхто не знищить зброєю, бо мова – зброя, а словник – броня.
💐 Кафедра української мови та деканат факультету філології вітають Вас, Маріє Іванівно, з виданням такої величної праці!
Усе буде Україна! 💙💛
Автор матеріалів: кафедра української мови ПНУ